Wśród wielu kierowców istnieje pogląd, że zimowe koła powinny być wyposażone w stalowe obręcze. Jako argumenty popierające tę tezę słyszymy, że felgi aluminiowe po kilku latach eksploatacji na posypanych solą drogach bardzo brzydko się utleniają oraz o tym, że dużo łatwiej naprawia się felgi stalowe.
Z drugiej strony, zwolennicy felg z lekkich stopów przypominają, że nowe produkty mają powłoki lakiernicze zabezpieczające przed solą, a obręcz aluminiowa jest bardziej wytrzymała od stalowej. Dodatkowo, co dla wielu osób jest najważniejsze, samochód na alufelgach wygląda o wiele lepiej.
Kto ma rację? Postanowiliśmy raz na zawsze rozstrzygnąć ten spór.
Wytrzymałość
Rzeczywiście, felgę stalową łatwiej prostować. Wie o tym każdy, kto przy pomocy dwóch młotków wyrównał podgięty rant felgi. Jednak specjalista od materiałoznawstwa od razu wspomni, że blacha zgięta i ponownie wyprostowana traci na swej sztywności i następnym razem zdeformuje się jeszcze łatwiej (efekt łamania stalowego pręta poprzez wielokrotne jego zginanie).
W podobnej sytuacji markowa felga aluminiowa najzwyczajniej nie odkształci się. Dzieje się tak, gdyż ze względu na swą konstrukcję, jest dużo sztywniejsza. W razie uszkodzenia felgi istnieje też wiele warsztatów, które specjalizują się w renowacji felg. Za niewygórowaną kwotę wyprostują one felgę aluminiową , na życzenie również odnowią powłokę lakierniczą. Po takich zabiegach obręcz koła będzie wyglądać jak nowa.
Odporność na korozję
To kolejny argument, który zwolennicy felg stalowych wskazują jako wadę alufelg (jednocześnie sami przemilczają fakt, że ich stalowe odpowiedniki korodują dużo chętniej).
Czy jest tak faktycznie? Nie do końca. Wystarczy wybrać taki wzór felgi, który łatwo i szybko będzie można wyczyścić podczas mycia samochodu. Przy odpowiedniej pielęgnacji wielowarstwowe powłoki lakiernicze zapewnią wieloletnią eksploatację bez jakiejkolwiek oznaki utlenienia. Czasem o takich felgach mówi się
„alufelgi zimowe", co nie jest do końca poprawnym terminem. Są to po prostu felgi o prostym i łatwym do czyszczenia kształcie.
UWAGA! Nie każda felga nadaje się do eksploatacji zimą – felgi polerowane i chromowane, z racji delikatniejszych zabezpieczeń powłoki, będą wymagały renowacji już po jednym sezonie zimowym. Najlepiej takie felgi eksploatować wyłącznie latem.
Cena
Istnieje powszechne przekonanie, że felgi stalowe są tańsze od aluminiowych. W przypadku zakupu obręczy z aluminium w komplecie znajduje się zestaw montażowy (śruby lub nakrętki, pierścienie centrujące i dekielki). Decydując się na zakup felg stalowych musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem na śruby/nakrętki (około 5zł/szt) oraz kołpaki (od 20zł/szt). W ostatecznym rozrachunku może się zatem okazać, że kwota wydana na dodatki przekroczy różnicę pomiędzy ceną stalówek a najtańszymi modelami "alusów".
Podliczmy realny koszt zakupu dodatkowego kompletu felg stalowych:
-
nowe śruby/nakrętki do felg stalowych (te, które posiadamy w komplecie z letnimi alufelgami nie będą pasować do felg stalowych z racji różnic pomiędzy gniazdami w felgach),
-
nowe zabezpieczenia do felg (te, które posiadamy nie będą pasować z takiego samego powodu),
-
markowe kołpaki (zniwelują chociaż w minimalny sposób utratę atrakcyjności po zdjęciu alufelg).
Wygląd
Podobno istnieją osoby, którym podobają się kołpaki. Na szczęście dla pozostałych osób, atrakcyjność samochodu na felgach aluminiowych, jest kwestią bezdyskusyjną. Nawet na „zwykłej” alufeldze o prostym wzorze samochód będzie po prostu zawsze lepiej wyglądał.
felgi aluminiowe Brock prezentują się rewelacyjnie na najnowszym modelu VW Polo w specyfikacji zimowej
marki premium, takie jak Mercedes coraz częściej proponują w standardzie felgi aluminiowe na zimę
Podsumowanie. Wady i zalety.
Bez obaw kupuj alufelgi na zimę jeśli tylko Twój budżet na to pozwala. Podczas wyboru wzoru felgi kieruj się prostym, łatwym do czyszczenia kształtem ramion - zapewnisz sobie bezproblemową eksploatację przez lata, a samochód odwdzięczy się Tobie wspaniałym, atrakcyjnym wyglądem. Felgi aluminiowe cechuje wyższa wytrzymałość i niższa waga w stosunku do stalowych odpowiedników.
Wybierz felgi stalowe, jeśli Twoje decyzje zakupowe są podyktowane absolutną ekonomią i potrafisz zrezygnować z atrakcyjnego wyglądu samochodu. Zadbaj jednak o to, by był to zakup rozsądny – kupuj wyłącznie produkty renomowanych producentów, takich jak: Alcar KFZ, Magnetto Wheels lub General Motors. Taka felga powinna odwdzięczyć się wieloletnim przebiegiem, gnąc się na krawężnikach mniej chętnie, niż zamienniki azjatyckiego pochodzenia.
BMW 320d winter concept to pojazd, który jest wręcz stworzony do zabawy na śniegu. Tutaj również nie mogło zabrakąć aluminiowych 19" obręczy.